Socialdemokratai: kalbėdami apie grėsmes mes tarsi bėgame iš paskos

Socialdemokratai: kalbėdami apie grėsmes mes tarsi bėgame iš paskos

Socialdemokratai vertina, kad mūsų žvalgyba atkreipia dėmesį ir dirba kibernetinių grėsmių srityje, seka šių grėsmių didėjimą, bet, svarbu, kad visuomenė būtų pakankamai informuota ir būtų laiku kuriamos priemonės saugančios Lietuvą nuo kibernetinių rizikų.

Ir institucijos, ir verslas, ir gyventojai turėtų žinoti apie naudojimosi technologijomis rizikas.

„Iš Seimui ir visuomenei pateiktos Valstybės saugumo departamento ataskaitos apie nacionalines saugumo grėsme susidaro įspūdis, kad mes stebime ir tarsi bėgame iš paskos, o visuomenė informuojama apie pasekmes. Ir institucijos, ir verslas, ir gyventojai turėtų žinoti apie naudojimosi technologijomis rizikas, neaiškios netgi panaudojimo galimybės, neaišku, kokiu mastu ir kokiais tikslais mes kartais galime patekti į kitų žvalgybų akiratį“, - sako Seimo socialdemokratų frakcijos seniūnė Rasa Budbergytė.

„Aiškiai matome itin sparčiai augančią Rusijos ir Kinijos ekspansiją – politinę, ekonominę, technologinę, karinę – tačiau ar ir kiek mes esame pasirengę apsisaugoti – vis dar nėra iki galo išspręsta. Žinant, kad Huawei yra įgaliota dalintis informacija su Kinijos žvalgyba, klausimas kiek strategiškai svarbių įstaigų ir įmonių naudoja Huawei technologiją, ką mes su tuo darysime, kaip bus sprendžiami 5G technologijos klausimai? Juk 5G buitiškai sakant reiškia, kad „daiktas šnekasi su daiktu“ – užtenka prisijungti prie bet kurio įrenginio ir galima nusiurbti pilną informaciją iš bet ko.

Beje, pernai metais žadėtos gairės dėl investicinių projektų ir pirkimų su Kinija – vis dar nėra parengtos. Mano supratimu, turime spragų informuojant valstybės institucijas, verslą ir visuomenę apie konkrečias realias rizikas ar grėsmes“, - atkreipė dėmesį Dovilė Šakalienė, Seimo nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto narė.

Valstybės saugumo departamentas informavo, kad Rusijos ir Kinijos ekspansija – politinė, ekonominė, technologinė, karinė – auga itin sparčiai. Socialdemokratai sako, kad ši informacija jau anksčiau turėjo tapti pagrindu, kad Lietuva įvertintų ne tik karines, bet ir ekonomines bei technologines grėsmes ir turėjo būti kuriamos priemonės, užtikrinančios mūsų ekonomikos saugumą.

„Ekonominiam saugumui didžiausią pavojų kelia Rusijos ir Kinijos siekis įsiskverbti į strateginius sektorius – IT, uostas, energetikos sritis. Pavyzdžiui, Novatek mėginimai dominuoti dujų tiekimo procese per Klaipėdos SGD terminalą padaro Lietuvą labai pažeidžiamą ilgalaikėje perspektyvoje. Mes negalime sau leisti vadovautis tik naudos kriterijumi, pragmatiniais interesais, privalome diversifikuoti tiekėjus, sandorius ir netapti priklausomi nuo vienos valstybės ar įmonės jokioje srityje,“ sako  Seimo narė R. Budbergytė.

Susiję straipsniai

Close